raster-noton. archiv für ton und nichtton : raster-noton. /:

You may not have everything you need to view certain sections of this web site.
Please install or update "Flash Player" which is available for free here.
Please also make sure you have JavaScript enabled.

If you use some kind of screenreader or other non visual browser you can get the most important informations from the list below.

NOV 20 2009 | /:

byetone, solo, performing_d.o.a.t. @plateaux festival, ct park, torun, poland, 20.11.2009, 02:00am.

mark fell_attack on silence @ plateaux festival, ct park, torun, poland, 20.11.2009, 23:00pm.

snd feat. mark fell & mat steel, live @ plateaux festival, ct park, torun, poland, 22.11.2009, 23:00pm.

Rozwój techniki i coraz niższe ceny jej wytworów w latach 70tych po raz pierwszy na taką skalę pozwoliły audiowizualnym mediom wkroczyć do zwykłych domów. Kamery, projektory, syntezatory i adaptery zaczęły coraz częściej trafiać w ręce „badaczy” nie ograniczonych schematami akademickiego myślenia.
Olaf Bender znany też jako Byetone na taśmie filmowej, na którą trafił poniekąd przypadkiem, równie często nagrywał rzeczywiste obrazy, jak wydrapywał, wypalał i kreślił geometryczne kształty. Współpraca z awangardową grupą AG-Geige i domowy komputer kilka lat później pozwoliły mu eksperymentować także z dźwiękiem. Przyjaźń z Frankiem Bretschneiderem położyła fundamenty pod wytwórnię Rastermusic, która po kilku latach z „niewielką pomocą” Carstena Nicolai przekształciła się w klasyczny już Raster-Noton.
Pod tym właśnie szyldem ukazała się większość kompozycji Niemca. Byetone tworzy wielowymiarowe struktury, w których kolejne kliki, sprzężenia i szumy układają się pod dyktando „technicznego” rytmu. Na żywo tempo utworów przejmuje też władzę nad rozświetlonymi, abstrakcyjnymi animacjami wypełniającymi przeznaczone pod wizualizacje ekrany.


Z ulic przemysłowego Sheffield wyrosło Autechre, Designers Republic czy Warp Records. Muzyczne, graficzne i wydawnicze poszukiwania, dwóch kumpli spoiło w 1998 roku w jeden projekt - trzy litery - SND.
Ponad dekada minęła od kiedy Mark Fell i Mat Steel połączyli swe siły pod wspólnym szyldem. Już swym pierwszym singlem duet zwrócił uwagę niemieckiej oficyny Mille Plateaux. Trzy albumy i utwory na kompilacjach „Modulations & Transformations” i „Clicks + Cuts”, nie odebrały im chęci, by nadal wydawać własnym sumptem, dystansując się od zjadającego swój własny ogon środowiska. Poboczne projekty (wydany w Raster-Noton Blir) i występy na żywo to jedyne dowody aktywności SND z okresu 2002-2008. Na zeszłoroczny powrót czekało wielu. Między innymi właściciele Raster-Noton, pod którego skrzydłami wyszła w marcu świetnie przyjęta płyta „Atavism”.
Podczas występów Fella i Steela związek artystów z publiką, sprzętem i kontekstem miejsca za każdym razem przybiera nową formę. SND w ramach audiowizualnego festiwalu Plateaux zaprezentuje zupełnie inne oblicze niż podczas ubiegłorocznej trasy z Autechre, która odwiedziła między innymi Katowice.

http://www.plateauxfestival.pl/artysta-7-byetone

artists:

mark fell

byetone

snd