raster-noton. archiv für ton und nichtton : raster-noton. gdansk/poland: jazz waves

You may not have everything you need to view certain sections of this web site.
Please install or update "Flash Player" which is available for free here.
Please also make sure you have JavaScript enabled.

If you use some kind of screenreader or other non visual browser you can get the most important informations from the list below.

OCT 02 2008 | gdansk/poland: jazz waves

live: frank bretschneider, solo, performing_rhythm @ jazz waves, gdansk, poland

Działa jako muzyk, kompozytor oraz wideoartysta w Berlinie. Jego twórczość słynie z precyzyjnego umiejscowienia dżwięku, złożonych, utkanych struktur rytmicznych oraz jego minimalnego, płynącego wyrażenia. Określana jako "abstrakcyjny, analogowy pointylizm" "nastrojowość kosmodromu" czy "hipnotyczne pulsujące echo" subtelna i drobiazgowa muzyka Bretschneidera jest połączona z jej wizualnym odzwierciedleniem: precyzyjnie przełożonymi realizacjami wartości odnajdywanych w muzyce w zakresie obszaru zjawisk wizualnych.


Po ukończeniu studiów z zakresu sztuk pięknych oraz opublikowaniu kilku graficznych publikacji, rozpoczął zaspokajanie swoich obsesji myzuką elektroniczną - od pierwszych eksperymentów z taśmą dźwiękową oraz założenia wytwórni kasetowej w 1984. Razem z założeniem w 1986 AG Geige, udanego i wpływowego zespołu wschodnioniemieckiego podziemia, rozpoczął poszukiwania możliwości wymiany pomiędzy sztukami wizualnymi i muzyką - wyrażanych takimi formami jak film, wideo oraz grafika komputerowa. Po zburzeniu muru berlińskiego oraz rozpadzie zespołu Bretscheider nie zaprzestał produkowania muzyki i w 1996 razem z Olafem Benderem założył wytwórnię Rastermusic, która ostatecznie połączyła się z wytwórnią Noton Carstena Nicolaia aby w 1999 stworzyć raster-noton. Od tamtego czasu jego produkcje ukazywały się na wytwórniach takich jak 12k czy Mille Plateaux, miał również swój wkład w takie kompilacje jak "Click & Cuts" na Mille Plateaux czy seria "20' to 2000" na Raster-Noton.
Jako remikser pracował dla takich artystów jak Jan Jelinek, Hauschka, Rechenzetrum, Meat Beat Manifesto czy Richard Chartier.
Występował na takich festiwalach muzyki i nowych mediów jak: Ars Electronica, Elektra, Mutek, Sonar, Transmediale, SoniActs itd.
Oprócz solowych produkcji wspólpracował również z: Taylorem Deupree, Olafurem Eliassonem, Stevem Rodenem i Ralphem Steinbrüchelem. Z Olafem Benderem i Carstenem Nicolai tworzy Signal - kolejny projekt Raster-Noton.

http://www.trojmiasto.pl/jazz-waves

artists:

frank bretschneider